Remissvar på Umeå kommuns reviderade miljömål

Naturskyddsföreningen i Umeå med omnejd har idag lämnat in ett remissvar på Umeå kommuns reviderade miljömål. Målen fokuserar på biologisk mångfald, vatten, god bebyggd miljö, giftfri miljö och klimat med särskilt relevans för kommunen utöver de nationella miljömålen och globala hållbarhetsmålen.

Föreningens remissvar har jobbats fram av ett tiotal medlemmar som deltog på tre olika workshops som styrelsen ordnade under våren 2019. Stor tack till alla som har bidragit med tid, engagemang och kunskap!

Remissvaret går att ladda ner här: Yttrande_UmeåKommunMiljömål_20190620

Dessutom vill vi passa på att önska alla våra medlemmar en glad sommar!

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.