Workshop #2: Tyck till om Umeås reviderade miljömål


Måndag 13 maj 2019 kl. 18:30–20:30
Väven, Umeå

Umeå kommun har tagit fram ett förslag till uppdaterade miljömål med fokus på biologisk mångfald, vatten, god bebyggd miljö, giftfri miljö och klimat med särskilt relevans för kommunen utöver de nationella miljömålen och globala hållbarhetsmålen.

Naturskyddsföreningen är tillfrågad att tycka till. Det här mötet är tänkt för att diskutera kommunens remissförslag och författa synpunkter som ska skickas in i föreningens namn senast den 21 juni. Vi hade redan ett möte där vi diskuterade biologisk mångfald och klimat. På det här mötet ska vi fokusera på giftfri miljö, god bebyggd miljö och Vatten.

Ett bra tillfälle för dig som vill påverka kommunens framtida miljöarbete!

Alla medlemmar i Naturskyddsföreningen är välkomna! Vi träffas på ”Fika!” på bottenvåningen (Väven). Fika ingår.

Mer information och remisshandlingar finns att hämta via länken här: Ta gärna en titt på handlingarna innan mötet.

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.