Kommande programpunkter under våren

Kretsens styrelse arbetar för fullt med att ta fram ett program för våren. Följande arrangemang är spikade:

Workshop om valåret
Genomför onsdagen den 21 mars kl. 18.30 på Umeå Folkets Hus. Kretsen kommer under våren att lägga fokus på det kommande valet. För att få ut mesta möjliga av det arbetet vill vi få in synpunkter från våra medlemmar kring vilka frågor ni tycker är viktiga inom Naturskyddsföreningens arbetsområde och som ni vill ha svar på från era politiker. 

Klädbytardagen
Genomförs lördagen den 14 april på Klossen, Ålidhem. Ta med max 5 plagg, hela och rena, och byt till dig 5 nya – Klimat- och resurssmart! Inlämning kl 10.00-12.00, utlämning 13.00-15.00. 

Naturnatta
Genomförs första helgen i juni under festivalen Kullar och Klang. Kom och upplev naturen nattetid tillsammans med oss!

Är du intresserad av att delta som volontär vid något av våra arrangemang? Kontakta gärna styrelsen på styrelsen.umea@naturskyddsforeningen.se. Ange dina kontaktuppgifter samt om det är något speciellt arrangemang eller område som du är särskilt intresserad av.

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.